Co to jest odkurzacz wodny?

Od niepamiętnych czasów ludzie używają wody do mycia i sprzątania.

Dziś jest dla nas oczywiste, że ubrania pierze się w wodzie. Robimy to zarówno ze względów higienicznych, jak i ze względu na właściwości oczyszczające wody, dzięki którym ten naturalny żywioł jest tak bardzo lubiany i potrzebny podczas sprzątania. Tak samo jak ubranie ciągle brudzi się (np. potem, kurzem itp.), również tekstylia w naszych mieszkaniach ulegają zabrudzeniom. Zasłony, dywany, koce, poduszki i inne dodatki przyciągają kurz z otoczenia jak magnes, wchłaniając go do wnętrza materiału.

W okresie grzewczym w wyniku cyrkulacji wymuszonej powietrza kurz nieustannie unosi się w pomieszczeniu. Unoszący się kurz może stanowić duży problem przede wszystkim dla osób z alergią lub astmą. Odkurzacze tradycyjne i cyklonowe zbierają kurz z tekstyliów i innych powierzchni do specjalnego worka lub pojemnika. Zanieczyszczenia z całego mieszkania pozostają w urządzeniu tak długo, dopóki worek lub pojemnik nie zostanie opróżniony. Może to prowadzić do przykrych konsekwencji.

Trzeba stale kupować nowe worki do odkurzaczy.

Odkurzacze tradycyjne mają tę wadę, że wraz ze stopniowo zapełniającym się workiem ich wydajność znacząco spada. Odkurzacze cyklonowe pracując na zasadzie turbulencji i wykorzystując siłę odśrodkową, gromadzą kurz w pojemniku separacyjnym. Jednak podczas opróżniania zbiornika kurz ponownie przedostaje się do otoczenia. Dlatego odkurzacze wodne przedstawiają niewątpliwie czystszą alternatywę.

W tych innowacyjnych urządzeniach brudne powietrze przechodzi przez wodę, która działa jak filtr wychwytując i zatrzymując większość zanieczyszczeń. Oczyszczone w ten sposób powietrze jest z kolei odprowadzane na zewnątrz. Za proces oczyszczania powietrza odpowiada separator, który jest prosty w obsłudze. Odkurzacze wodne przeznaczone są do czyszczenia podłóg, zasłon i tapicerek. Potrafią także oczyścić i odświeżyć powietrze nadając mu jednocześnie piękny zapach (po dodaniu olejków aromatycznych). Naturalnym filtrem, który wychwytuje i zatrzymuje kurz, jest zwykła woda z kranu, którą napełniamy zbiornik odkurzacza. Dzięki wodzie i separatorowi zanieczyszczenia natychmiast znikają z domu.

Od niepamiętnych czasów kurz zawsze był wrogiem człowieka. Czyszczenie podłóg i tekstyliów kiedyś było częstym problemem.

Dawniej dywany się trzepało, meble tapicerowane zaś szczotkowało. W ten sposób jednak kurz wzbijał się w powietrze, ponownie przedostając się do otoczenia. Dopiero z nadejściem silnika elektrycznego pojawił się "czystszy" sposób, z którego można było skorzystać również w pomieszczeniu. Powstały odkurzacze. Każdy odkurzacz posiada wlot i wylot powietrza. Silnik napędza separator, tworząc w urządzeniu podciśnienie i zasysając powietrze do środka.

Użytkownik odkurza zabrudzoną powierzchnię, a urządzenie zbiera nawet luźne cząsteczki drobnego kurzu czy też zbijające się w większe partie. Zanieczyszczone cząstkami kurzu i brudu powietrze jest w zwykłych odkurzaczach odprowadzane do worka, który jest porowaty (zawiera drobne otworki) i przez to jest szczelny tylko w ograniczonym zakresie. W środku worka gromadzone są grubsze zanieczyszczenia, jednakże poprzez pory powietrze wraz z drobnymi mikrocząsteczkami kurzu wydostaje się na zewnątrz. Dlatego w większości odkurzaczy, zanim powietrze wydostanie się na zewnątrz, przechodzi przez kolejny filtr, który jednak z biegiem czasu także ulega zatkaniu.

Odkurzacze cyklonowe, które w ostatnich latach stały się popularne, działają bez worków na kurz, ale...

Odkurzacz cyklonowy wprawia w szybki ruch obrotowy zasysane powietrze, a do zbiornika trafia kurz i inne zanieczyszczenia. Odkurzacze tego typu nie potrzebują nowych worków, jednak zdarza się, że po zakończeniu sprzątania nie opróżniamy zbiornika. Zebrany brud może w nim zalegać nawet przez dłuższy czas. Odkurzacze wodne zaś posiadają tę zaletę konstrukcyjną, że kurz podczas każdego odkurzania trafia do wody, która zaraz po sprzątaniu zostaje wylana.

Większości osób z pewnością nie spodobałby się pomysł przechowywania w domu całymi tygodniami czy miesiącami pojemnika z brudną wodą po sprzątaniu. Ze względów higienicznych mielibyśmy także obawy przed nieprzyjemnymi zapachami albo bakteriami, które mogłyby się rozprzestrzeniać. Tak samo jest w przypadku odkurzaczy workowych. Urządzenia te zbierają w środku brud wraz z materiałami organicznymi takimi jak okruszki, włosy, martwe komórki naskórka czy owady. Natomiast odkurzacze wodne przedstawiają bardziej higieniczną alternatywę przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i osób narażonych na zwiększone ryzyko zachorowań.

Oczyszczanie powietrza, które idzie w parze z działaniem odkurzacza wodnego, jest aspektem korzystnym dla zdrowia, zakup tego odkurzacza jest więc inwestycją jak najbardziej polecaną. W Polsce niemal wszędzie są do dyspozycji przyłącza wody, dlatego urządzenie może być bez problemów transportowane w odpowiednie miejsce z pustym zbiornikiem. Jeśli będziesz sprzątać w miejscu, gdzie nie ma do dyspozycji przyłącza wody, wystarczy wziąć ze sobą 3 litry wody.

Kto posiada zwykły odkurzacz, jest świadomy wad związanych z kupnem worków na kurz.

Worki do odkurzaczy nie są tanie, stąd stanowią dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu. Na rynku spotykamy mnóstwo typów i rodzai worków, dlatego często trudno kupić ten właściwy. Ponieważ producenci oferują worki do odkurzaczy wg własnych norm, to może pojawić się problem, by kupić odpowiedni model zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Dlatego odkurzacz wodny może być idealnym rozwiązaniem, bo nie potrzebuje worków, a jednocześnie cały czas pracuje ze stałą mocą. W przypadku tradycyjnych odkurzaczy zapchany worek powoduje, że spada jego siła ssania, natomiast odkurzacze wodne zapewniają stałą wydajność.

Warto również wiedzieć